Zayıf noktalarınızdan güçlü taraflarınız doğacaktır.(Freud)

Blog


Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri ve Türleri Nelerdir?


Depresyon, sürekli bir üzüntü ve ilgi kaybına neden olan bir duygu durum bozukluğudur. Depresyon aynı zamanda majör depresif bozukluk veya klinik depresyon olarak da adlandırılır.

Depresyonun belirtileri herkeste farklılıklar gösterir. Ancak en sık rastlanan belirtileri; haftalar ya da aylarca neredeyse her gün devam eden üzgün, kaygılı ya da “boş” ruh hali, ümitsizlik, karamsarlık olarak sıralanabilir. Depresyondaki kişiler normalde severek yaptıkları aktivitelerden zevk alamadıklarını, giyinmek, yemek yemek gibi günlük ve zorunlu ihtiyaçlarını gidermek için bile kendilerinde güç bulamadıklarını ifade ederler. Çoğunlukla aile ve yakınlar da kişideki bu değişimi fark ederler. Ama nasıl yardım edeceklerini bilemezler.

 

Depresyon Türleri Nelerdir?
Depresyon birçok farklı türde kendisini gösterir. Fakat en çok rastlanan türleri iki ana kategoride toplanır. Bunlar; klinik depresyon (majör depresif bozukluk olarak da adlandırılır) ve distimik bozukluktur. Depresyon şiddet derecesine göre hafif, orta şiddetli ve ağır depresyon olarak kategorize edilir. Yaşanılan depresyon türünün doğru tespit edilmesi tedavi sürecinin doğru sürdürülebilmesi için büyük önem taşır.

Depresyon Tedavisi Ne Kadar Sürer?
Depresyon, yüksek oranda tedavi edilebilen ancak tedavisi kişiden kişiye farklılık gösteren, oldukça zorlu bir süreçtir. Bu süreçte başarıya ulaşabilmenin en önemli noktalarından biri, depresyondaki bireyin tüm tedavi seçenekleri hakkında bilgi sahibi olup, kendisi için en uygun seçeneğe karar verebilmesidir. Depresyon tedavisinde en sık kullanılan yöntemler genellikle psikoterapi, yaşam tarzı değişiklikleridir. Ağır seyreden depresyonlarda ise antidepresan kullanımına başvurulabilir. Uygulanacak tedavi yöntemi ise kişiye ve belirtilerin şiddetine göre belirlenir.