Zayıf noktalarınızdan güçlü taraflarınız doğacaktır.(Freud)

Blog


Stres Zaman Yönetimi


Sizi strese sokacak zor işlerinizi günün erken saatlerinde halletmeye çalışın. Kendinize küçük ödüller verin. Fazla stres yaşamamak ve hasta olmamak için yoğunluğunuzun arasında kendinize vakit ayırmaya çalışın. Kendinizi tanıyın ve zaman planlamanızı bu doğrultuda yapın.

Zaman Analizinizi Yapın: Bir gününüz nasıl geçiyor? Herkesin yaşamında sabit olan uyku, yeme, kişisel işler, ulaşım vb. gibi zorunlu işler ve bunlara zaman ayırıyor. Siz rutin işlerinize ne kadar zaman ayırıyorsunuz, kalan zamanınızda neler yapıyorsunuz? Zamanınızı alan işler neler. Zaman analizi zamanınızı nerede ve nasıl harcadığınızı ve hangi engellere takıldığınızı görmeniz konusunda size yardımcı olacak ve zamanınızı yönetmeniz için sizi bir sonraki adıma hazırlayacaktır.

Amacımız, hedef belirleme, zamanını gerçekçi planlama ve strese sebep olan asıl gerekçeleri tespit etme becerilerimizi geliştirmektir. Bu, zihninizde sürekli dönen, cevaplanmamış ve bizi strese sokan soruları cevaplamayı ve zaman yönetimi tekniklerine göz atmayı gerektirir. Psikolojik destek ile, beynimizin “öngörebilme” ihtiyacını karşılama ve içine sıkıştığımız “sürekli stres” döngüsünden özgürleşme imkanı buluruz. Bununla birlikte, süreç içinde sizi strese sokan durum ile stresin kaynağının aynı olmadığını keşfedebilir, bize engel yaratan asıl probleme yönelebiliriz.